Макс Верстапен непосредно пред Шпанското Гранд При доби шанса да вози за Ред Бул и веднаш импресионираше. Се квалификуваше на 4то место за новата екипа и веднаш по сударот од првиот круг на болидите на Мерцедес, дојде до 2то место.  Се реши за ризични две застанувања во бокс и ја поведе трката по половина изминати кругови. Го држеше под контрола Кими Раиконен зад себе и стана најмладиот победник на трка, најмладиот освојувач на подиум и најмладиот возач кој бил во водство.


Видео: Верстапен станува најмлад победник

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>