По разочарувачкиот прв дел од 2018 година, Макс посака новинарите во иднина да се држат до фактите.

Низата инциденти од почетокот на сезоната ги доведе под знак прашалник возачките спобности на младиот холанѓанец, но самиот се дисциплинираше и научи од своите грешки. Во Монтреал, во текот на прес конференцијата, 21-годишникот се закани дека ќе мавне со глава некого доколку медиумите продолжат да се занимаваат само со неговит егрешки.

На крајот, младиот возач подолжи напорно да работи, се носеше со притисокот, стигна до подиум во Канада, победи потоа во Австрија и редовно беше побрз од својот поискусен колега, Даниел рикардо.

се чинеше како да сум заборави да возам. тие денови, луѓето преку социјалнтие медиуми го даваа своето мислење премногу лесно, но воопшто не ме познаваат. но, секогаш се плашат нешто да ви кажат во лице, јас ги викам “воини со тастатура“, така ги викам и тоа и се – објасни верстапен.

Тоа што сите имале мислење за неговите проблеми и маки во кокпитот навистина го вознемирило Макс.

јас можам да давам мое мислење за фудбал, но не се разбирам во тоа. понекогаш кога гледам телевизија мислам дека знам фудбал, но на кому му е гајле што мислам јас за фудбалот. секако дека тренерот нема да промени нешто на теренот само поради тоа што макс така смета.

така се почувствував кога луѓето зборуваа за формула 1 и ме осудуваа. само помислив дека никој не знае ништо за мене и мојата ситуација и дека мора да се држат до фактите – заврши макс.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.