Верстапен не го очекувал фантастичниот старт

119
   

Ред Бул целеа на 5то место на крајот од денешната трка, но никој не ни сонуваше дека Макс Верстапен ќе се најде на таа позиција по само 8 кругови, откако стартуваше од 19то место. Холанѓанецот беше 13ти по крајот на првиот круг, 10ти по три круга, а по 8 кругови дојде на 5то место и сето тоа го направи со софт компонента која требаше да биде побавна од конкурентите.

Гумите имаа одличен грип од самиот старт на трката и претекнувањето ми го олеснија. Мислам дека направивме добар компромис со крилото на болидот и тоа придонесе за грипот – објаси Верстапен.

Од 18от круг кога во бокс влезе Кими Раиконен па се до 43от круг кога и самиот Верстапен промени гуми, тој беше на чело на трката и иако заврши на 5то место, беше Возач на денот и возач со најмногу кругови минати во водство на трката.

Задоволен сум со трката, целта секогаш беше 5то место, но начинот на кој стигнавме до тоа е одличен.

Тешко е да се каже што ќе беше доколку не бевме казнети во пресрет на стартот, но тоа што имавме слободен избор на гуми многу ни помогна – објасни славеникот на својот 21ви роденден.


Верстапен не го очекувал фантастичниот старт

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>