Васур потврди дека размислува за Џовинаци

113

Тимскиот шеф на Заубер, Фредерик Васур, откри дека италијанецот Антонио Џовинаци се наоѓа на листата на можни возачи на тимот за следната сезона. Швајцарците мора да размислуваат на замена откако станува јасно дека Ферари веројатно ќе го повлече Шарл Леклер во Маранело. Џовинаци лани комплетираше две трки за Заубер како замена за повредениот Паскал Верлејн, а во Германија се појави и на првата тренинг сесија во Ц36 болидот на екипата.

Фред потврди и дека резервниот возач на Скудерија многу почесто ќе биде во болидот на екипата за време на петочните сесии до крајот на оваа сезона.

Можеме да бидеме горди што Антонио сака да се вклучи во работата на екипата. Секако дека е на нашата листа на потенцијални возачи за следната сезона и ќе одработиме повеќе Т1 сесии до крајот на сезоната како најдобар начин да се разбереме подобро еден со друг, како што лани направивме и со Шарл што сметам дека е одличен прв чекор во взаемна соработка.

Ферари дава свои мотори во Заубер, а сестринската компанија Алфа Ромео е главен спонзор и технички партнер на тимот, така што Васур потврди дека италијанците ќе имаат удел во носењето на одлуата за возачите.

Ќе разговараме со Ферари. Не дека имаат право да носат одлуки, но ќе ги консултираме.


Васур потврди дека размислува за Џовинаци

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>