Стофел е во преговори да ја пополни улогата на резервен возач на Мерцедес следната година. По крајот на оваа сезона белгиецот ја напушта Формула 1 и ќе вози во Формула Е за тимот на ХВА кој има поддршка од Мерцедес, со надеж тоа тоа ќе му донесе шанса за врвот на моторспортот во иднина.

Според motorsport, поврзаноста на Мерцедес со ХВА може да му го донесат на Стофел местото резервен возач во Формула 1 екипата.

тоа е можно, засега ништо не е одлучено и нема планови – кусо појасни вандорн.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Откако стана јасно дека нема да остане дел од Мекларен догодина, тој се помири дека можно е да одработи сезона во која би бил резервен возач, но беше свесен дека најпрво мора да најде тркачко место.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.