Британија, Т2: Ветел го превзема врвот

692
   

Себастиан Ветел го имаше најбрзото време на вторите 90 минути по Силверстон и го превзема врвот од Мерцедес. Германецот извози 1.27.552 што беше за две десетинки побрзо од времето на Луис Хамилтон, а дополнителни две десетинки побрзо од времето Валтери Ботас. Тие тројца беа единствени кои комплетираа круг побрзо од 1 минута и 28 секунди.

Трето време постави Кими Раиконен кој беше половина секунда зад својот колега, а петтопласираниот Даниел Рикардо беше последен во иста секунда со Себастијан.

Изненадувачки со 6то поставено време најдобар од останатите беше Фернандо Алонсо пред Нико Хулкенберг, двете Форс Индии и Шарл Леклер како најбавен во топ 10. Брендон Хартли со Торо Росо беше најбавен на сесијата, а Макс Верстапен заврши во оградата по само 2 инсталциски кругови без поставено време, предизвикувајќи пркин на сесијта.

Во однос на бројот на круговите Ветел, Саинз, Сироткин и Хатли имаа по 36 кругови, Верстапен само 2, а Гасли 16.


Британија, Т2: Ветел го превзема врвот

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>