Британија, Возач на денот: Луис Хамилтон

571
   

Актуелниот првак, Луис Хамилтон, втор пат сезонава е Возач на денот, откако фановите му го доделија тоа признание и по доминацијата во Шпанија.

Британецот имаше маестрална пол позиција вчера, но не почна како што се надеваше. Загуби позиција од Ветел и Ботас, а во 3от свиок се изврте при контактот со Раиконен и започна од 18то место.

Веќе во 6от круг беше во топ 10, а до 11от стигна до 6то место нижејќи ја конкуренцијата. На крајот успеа да го превземе и 2то место од својот колега и да не му дозволи на Раиконен да го нападне во завршницата.

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ФЕРНАНДО АЛОНСО

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ПЈЕР ГАСЛИ

КИНА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

АЗРБЕЈЏАН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ШПАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

МОНАКО, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

КАНАДА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ФРАНЦИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ


Британија, Возач на денот: Луис Хамилтон

21 коментар

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>