Брандл: Кими стигна до крајот

1012

Поранешниот Формула 1 возач и сегашен стручен коментатор на Sky Sports, Мартин Брандл, верува дека нивото на перформанси на Кими Раиконен стигнало до максимумот. Финецот пропушти неколку можности годинава да тргне од првиот квалификациски ред, а трките му се далеку под нивото на Себастијан Ветел. Според тоа, Брандл смета дека првакот од 2007 година треба да се повлече на крајот од сезонава.

Ферари мораат да бидат загрижени за Кими. Знам дека е еден од најпопуларните возачи на гридот, но по уште една грешна на квалификациите трката ја заврши со 30 секунди заостаток во однос на Ветел.

Што ќе направат Ферари? По мене Кими стигна до крајот на патот, сеуште покажува на моменти дека е вистински брз, но не е повеќе постојан и константно на врвот. Исто така не е ниту вистински предизвик за Себ.

Конструкторската титула е супер важна за Ферари. Не ги редат бројот на титулите на своите патнички автомобили за забава, но доколку сакаат да освојат уште една оваа ера против Ред Бул и Мерцедес, им треба Рикардо или Леклер крај Ветел следната година. А Ветел мора соодветно да се носи со таквиот предизвик – смета Брандл.

Како многумина, така и Мартин е импресиониран од дебитантот Леклер односно неговите перформанси и талент со Заубер. Тој смета дека младиот возач од Монако треба да е замена за Кими догодина.

Јасно е дека е создаден за Формула 1, изгледа како целосен пакет, дури и неговата слика на гридот при претставувањето изгледа како Хари Потер. Ферари не ризикуваат често со млади возачи, но генерациите се менуваат.

Возачите може да се подалат на три групи, во една се Фернандо и Кими на едниот крај, Гросжан и Хулкенберг на средина, а група млади возачи кои надоаѓаат се на спротивниот крај. Ферари секако дека не сака да биде фатен на погрешна нога.


Брандл: Кими стигна до крајот

17 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 • Valdet Ademi
  Остави коментар

  Ricciardo stvarno bi napravil katastrofalna greSka dokolku bide zamena na Raikkonen vo Ferrari – Sofer broj 2, znaejkji deka kolku i da e ‘slab’ Raikkonen toj ‘igra’ za Vettel non-stop! Duri i eksperimentiranjeto vo Ferrari se vrSi iskluCivo vrz bolidot na Raikkonen!

  • Nenad Dimitrijevik

   Ricciardo i vaka i onaka nema druga opcija. Veruvam deka Mercedes bi trcale po Verstappen ili mozebi Ocon. No deka Red Bull ke isporaca sampionski bolid povtorno se somnevam. Ke ostanat vecmo 3ti dodeka go imaat Adrian Newey da ja drzi taa sasija kompetitivna. Isto sto se sluci so McLaren koga Mercedes pocnaa da dominiraat vo 2014

  • Valdet Ademi

   Se soglasuvam so prviot commentar, Nenad. Ama, za vmetnuvanje klauzula u dogovor so Ferrari… Sofer broj 1 vo Ferrari ne e samo nepiSano pravilo, tuku i Zakon koj otsekogaS postoel i za koj ne postoi moZnost da se smeni!

  • Nenad Dimitrijevik

   Ok neka bide toa taka. Veruvaj klauzuli postojat vo site timovi. No, Ricciardo ke bide zadovolen da znae deka kolata moze da se bori za titula. Ali tuka e i LecLerc. Uste vo pomalite kategorii mi go fakjase okoto

  • Valdet Ademi

   Gledame site deka sekoj eksperimenr se vrSi iskluCivo vrz bolidot na Raikkonen. :/
   Za Leclerc da, on e mlad edvaj 20 godiSen… Taman nekolki godini kje mu Cuva grb na Vettel, no Zalosno e Sto Raikkonen isto kako Barichelo i site ostanati Soferi broj 2 vo Ferrari go ‘igraat’ se’ so cel da go forsiraat Soferot broj 1, a sezonata uSte nepoCnata ili na samiot poCetok! :/

  • Gëzim Suli

   a mercedes so praj so soferite ? tie apla dokazuvaat deka imat sofer 1 i 2 … PUSTIGO DA POMINI AKO GO PRETEKNI 2RIOT ARNO AKO NE KE TI JA VRATI POZICIJATA pederska rabota samo vo mercedes mozi da se sluci …

  • Valdet Ademi

   Vo Ferrari praat lakrdii more ejjjjj…! :O Namerno eksperimantiraat iskluCivo vrz bolidot na Raikkonen i zatoa ima tolki slabi performansi kutriot se’ so cel Vettel da bide Sofer broj 1! Istorijata se povtoruva od vremeto na Barichelo koga obrabotuvaSe za Schumi!

  • Nenad Dimitrijevik

   Gëzim Suli toa propustanje go ima vo site timovi. Ako edniot e pobrz od drugiot im gi menuvaat mestata za da proba da go prestigne protivnikot pred niv

  • Gëzim Suli

   Nenad Dimitrijevik ako e pobrz ke izlezi ke go prestigni a ne pustigo ako go pomini nego arno ako ne ke ti go vrati mestoto ..

 • Ivicalucky
  Остави коментар

  Поголем хејтер за ферари од тебе нема немам кементар само во мерцедес нема прв возач .возеже лани ботас добро и одеднаж падна со форма и го немаше ај жити во секој тим е исто така доста тресете глупости