Ботас: Победите ќе дојдат

131

Валтери Ботас е сигурен дека победите во Мерцедес ќе дојдаат откако заврши на втора позиција зад Луис Хамилтон на трката во Шпанија. Хамилтон беше приказна за себе на патеката во Барселона, а Ботас успеа да дојде до втората позиција.

Финецот стартуваше од втора позиција, но веднаш беше престасан од Себастијан Ветел уште по самиот старт од трката. Двајцата возачи имаа ран влез во боксот сомневајќи се на стратегија со двојно влегување но тоа го направи само Ветел, а Ботас и Мередес имаа сстинт од 45 кругови со медиум гумите.

Секако дека сакав да победам. Имаме добар болид и тим кој брзо реагираше со стратегијата. Не верував дека ќе стигнам со едно застанување. Среќен сум. Мислам дека тимот имаше перфектен викенд. Треба да продолжиме вака и победите ќе дојдат – смета финецот.


Ботас: Победите ќе дојдат

1 Коментар

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>