Ботас лут поради статусот “помошник“

1583

На трката во Унгарија победи Луис Хамилтон со Мерцедес, а Валтери Ботас повторно немаше среќа и имаше контакт со Ветел кога го загуби подиумот, а потоа и со Рикардо по што го загуби и 4то место. По трката, тој остана навреден поради тоа што Тото Волф го нарекол помошник на Луис Хамилтон (wingman).

Тото Волф изјави дека му е криво што не може да се радува за Ботас и го нарече фантастичен втор возач односно помошник на шампионот Луис Хамилтон.

Малку е горчливо чувството, но среќен сум за Луис, а тажен за Валтери бидејќи ја заслужи втората позиција поради тоа што е сензационален втор возач, односно помошник – изјави австрискиот тимски шеф по крајот на Унгарското Гранд При..

Ботас не беше задоволен од својот резултат и изјави дека е навреден од статусот кој му го дал шефот на тимот.

Прво, боли да си втор возач и нечиј помошник и поради тоа не гледам ништо позитивно во трката. Сакавме добар резултат и мислевме дека ќе го добиеме со едно застанување.

Моравме да го покриеме Кими и на 20 кругови пред крајот мислам дека го контролиравме темпото. Во тие моменти откажаа задните гуми. Се обидов агресивно да се бранам и завршив со скршено предно крило. Мислам дека треба да разговараме после трката. Сега сме на половина сезона и разликата е голема, и тимот ќе мора да одлучи за тимските наредби некогаш – изјави налутениот Ботас.


Ботас лут поради статусот “помошник“

66 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>