На трката во Унгарија победи Луис Хамилтон со Мерцедес, а Валтери Ботас повторно немаше среќа и имаше контакт со Ветел кога го загуби подиумот, а потоа и со Рикардо по што го загуби и 4то место. По трката, тој остана навреден поради тоа што Тото Волф го нарекол помошник на Луис Хамилтон (wingman).

Тото Волф изјави дека му е криво што не може да се радува за Ботас и го нарече фантастичен втор возач односно помошник на шампионот Луис Хамилтон.

Малку е горчливо чувството, но среќен сум за Луис, а тажен за Валтери бидејќи ја заслужи втората позиција поради тоа што е сензационален втор возач, односно помошник – изјави австрискиот тимски шеф по крајот на Унгарското Гранд При..

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Ботас не беше задоволен од својот резултат и изјави дека е навреден од статусот кој му го дал шефот на тимот.

Прво, боли да си втор возач и нечиј помошник и поради тоа не гледам ништо позитивно во трката. Сакавме добар резултат и мислевме дека ќе го добиеме со едно застанување.

Моравме да го покриеме Кими и на 20 кругови пред крајот мислам дека го контролиравме темпото. Во тие моменти откажаа задните гуми. Се обидов агресивно да се бранам и завршив со скршено предно крило. Мислам дека треба да разговараме после трката. Сега сме на половина сезона и разликата е голема, и тимот ќе мора да одлучи за тимските наредби некогаш – изјави налутениот Ботас.


66 КОМЕНТАРИ

  • Исто како Раиконен што може да се нарече намерно ама јас мислам дека ни ова ни тоа не е намерно тоа е трка секој се бори за бодови Дутчх ако си навивач на Ферари треба да го кривиш Ветел тој 20 кругови не можеше да му се приближи со нови гуми и ДРС на Ботас нели е страмота го устрами Ферари да беше Раиконен одма ќе го решеше верувај ми и не ми се љути на коментаров .

  • Ovoj od 4 to go stiga so bese prv koj neznae da startuva , ne bi rekol deka raikonen namerno go udri ima razlika nikola da bodeme poveke samokriticni kon svojata ekipa pozz

  • Dutch Major ако мислиш така така нека биде самокритични тачно ама треба да се признае дека Ветел беше денес многу слаб и се устрами колку чекаше 20 кругови , сепак ми се коментира со луѓе што се културни нас емоциите не носат сварно навијачки да гледаме ама дебес Иџе Стефановски убаво објасни тој повеќе пати ја возел Хунгароринг .
   Поздрав Мајор .

  • Nikola Dimovski Makedonski tocno no i nego ne mu e leso posle minatiot kiks i e daleku pozahvalen na svojata ekipa za razlika od broj 44 koj koga gubi prvi so mu se krivi se svojte mercedes a koga ke pobedi se raduva kao one e poseben takvi neskromni ne i trebaat vo f1

  • Далибор Трајковски и јас сум за да нема втори возачи да има трки да се тркаат јас или било кој за кого и да навива тоа е Ф1 да биде интересно се слагам со тебе .

  • Јованче знам дека нема да се сложиш со коментаров мој ама состари гуми Раиконен побрзи кругови прави од Ветел а тој со ДРС не може да направи притисок на Ботас и затоа мислам дека Раиконен е подобар а не мира да сум во право нека кажат и судат тие што ќе читаат ова што сум го напипал .

  • Nikola Dimovski Makedonski така е и ФИА не сака 3/4 јаки тимови кои би се бореле за шампионатот…тогаш конците ќе ги испуштат од нивни раце и би бил некој кој не е по нивна желба шампион…

  • Далибор Трајковски можам да се сложам со коментаров Далибор само со Хамилтон би биле тука негде и тие се најдобрите пилоти за мене .

 1. Па ѓубре усрано ако си љут како што кажуваш не слушај наредби одби ги а после трка љут бил смешен си исто како цел мерцедес со вашите глупи изјави

  • Goran Vasilevski e cista sreka na tolku zaostanuvanje zad nego ne veruvan duri betel bese zad raikonen toa mnogu kazuva koj kolku vredi
   a drugo dati kazam kakvo e toa prasanje uste li si za nego ako navivam za zvezda i utrr nesto ne i odi sto treba za drug tim li da navivam

  • Znaci fia se napravi za hamilton, vo britanija 2 pati nepotrebno izleze sejfti kar za da go stigne fetel, vo germanija pomina 2 polni linii I ne go kaznija, I ne mi zboruvaj za timska rabota, osven ako ne mislis deka vo timot im e I fia.

  • I mehaniCarot koj go zaewa Vettel deneska za sekunda-2 koj mu ja zaStrafuvaSe gumata na Vettel e za Mercedes, sluSnavte toa ili ne?

  • Valdet Ademi jas ne kazav deka fetel I timot ne se krivi samite, krivi se, glupavi izlegoa, ali toa ne go opravduva odnesuvanjeto na botas, toj nemozese da zakoci , udri 2 bolida za da go spasi hamilton.

  • Minatata trka Kimi vozeshe pred Seb i go koceshe bez potreba, na Ferrari im beshe sram 5 kruga edvaj da mu kazat na Kimi deka go kochi Vettel iako bea na razlichna strategija i Kimi morashe vo pit a Vettel terash do kraj, povtoruvam iako beshe naj pravilno, sepak edvaj se odlucija da mu kazat na Kimi. Vo Mercedes gledavme pobedi na Hamilton od po 30 sekundi prednost edno5 godini i se koa pocnaa da gubat i imaat vistinska konkurencija, pocnaa so vakvi pederski raboti so dobivanje pomali kazni, so pritisok vrz Ferrari cela sezona radi izmisleni nepravilnosti so timski naredbi, so prednost od sudii… Sramota, ama tie se tim bez vrednost i tradicija.

  • Piksi-Goran Jovanovski da go pustis kolegata ako e pobrz od tebe e edna rabota, gledas nemozis go pustas, ali ova so go napravi botas nema vrska so fer plejot. toj sekogas ke bide pomosnik. zemi go za primer niko rozberg i hamilton, tamu imase vistinska trka na dva vozaci, nemase prv, vtor vozac.

 2. Jakite f1 timoj imaat prv i vtor vozac…istoto e i vo ferari…vetel e prv a raikonen za zal e vtor vozac i sekogas go pokriva vetel a ubeden sum deka da ima raikonen poinakov status vo ferari sigurno ke se bori i za titula…edinstveno vo red bul mislam deka imaat ist status dvajcata

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.