Валтери Ботас изјави дека возењето на Макс Верстапен на Монца не било фер, но сепак холанѓанецот на крајот беше казнет и не се искачи на подиумот.

Ботас поголемиот дел од трката се бореше со Макс Верстапен за третата позиција.

Шансите на финецот завршија во моментот кога му беше наредено да го задржува Кими Раиконен за неговиот колега Луис Хамилтон да добие шанса за победа.

Тој тоа го направи и затоа беше на 4 позиција по боксовите. Тоа беше одлично за него. Се обиде да го престаса Верстапен а вториот пат немаше да заврши добро за Ботас.

Поради тоа Верстапен доби казна од 5 секунди и заврши на трета позиција на крајот на трката.

Навистина правев се за да се качам на подиумот. Моја мисија беше да го задржам Кими и на крајот да дојдам до подиум. Беше тека трка, на моменти се надевав дека ќе добие казна и ќе бидам на подиум.

Сепак главна мисија на Ботас беше да му помогне на Хамилтон и да се зголеми разликата пред Ветел.

Мислам дека тимот ќе го добие резултатот. Земавме повеќе поени од Ферари на нивни домашен терен. Очигледно беа побрзи вчера но ние се подобруваме.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.