Ботас: Беше тешко да се вози болидот

336

Валтери Ботас го опиша В09 болидот на Мерцедес ако многу тежок за возење во текот на петочните тренинг сесии во пресрет на Големата награда на Унгарија. “Сребрените“ беа надво од конкуренција на првите две сесии, Хамилтон имаше 5то, а Ботас 6то време, но со над секудна побавен круг од Себастијан Ветел.

Двајцата возачи на Мерцедес своите најбрзи кругови ги комплетираа на софт компонентата, откако круговите на ултрасофт ги уништија поради сопствени грешки.

Немавме воопшто лесен ден, болидот е многу тежок за возење и се мачев да склопам добри кругови особено на првата сесија. Успеавме да го подобриме сетапто во текто на вторите 90 минути, но сеуште имаме многу работа.

Ова е многу тешка патека за нас, мора да имате одличен баланс на болдиот со цел да ги минете сите кривини прописно, така што мораме да најдеме поголема стабилност на болидот.

Се мачевме на ултрасофт компонентата, константно се обидувавме да најдеме оптимум со нив, но постојано имавме проблеми со прегревање.

Тешко е да се претекне на оваа патека така што позицијата од квалификациите е многу важна и секогаш е подобро колку што може поретко да промените гуми.

Како што очекувавме, Ред Бул и Ферари беа побрзи од нас, но смета мдека ќе бидеме многу блиску на трка – заврши финецот.


Ботас: Беше тешко да се вози болидот

7 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>