Џенсон ќе се приклучи на Sky Sports како стручен телевизиски коментарот за сите 21 трка следната Формула 1 сезона.

Тој беше коментатор и на годинешната трка за Големата награда на Британија во Силверстон, но следната година ќе има полно работно време во телевизијата. Sky Sports ги има ексклузивните права за Формула 1 од 019 година освен за трката во Силверстон која ќе се прикажува и на земсјата Канал 4.

неверојатно сум возбуден што повторно ќе бидам дел од Sky Sports имот. работејќи со нив во силверстон сезонава ми дадоа чувство како е да се коментира трка, нешто што ќе уживам да го правам следната година – изјави батон.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Џенсон е Формула 1 првак од 2009 година, а на крајот од 2016 година престана со Гранд При трките. Лани имаше само ве појавувања на патеката, едно на 1.000 километри Сузука за Муген во Супер ГТ, а потоа и за Мекларен во Монако како замена за Фернандо Алонсо кој се тркаше на Индијанаполис 500.

Сезонава комплетираше цла Супр ГТ сезона и освои титула за Кунимитси заедно со Наоки Јамамото, а имаше и четири појавувања во ендјуранс серијата во ЛМП1 за СМП Рејсинг.

Пристигнувањето на Џенсон е фантастична новост за нашите гледачи и моторспорт фанови. ионака имаме светска класа тим од презентери и сега додаваме уште еден уникатен инсајдер и светски првак. ова ќе го подигне нашето покривање на спортот на друго ниво во нашата прва ексклузивна година во британија – изјави скот јанг, главниот на Sky Sports F1.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.