Андрети Аутоспорт влегува во Ф1?

263

Мајкл Андрети беше присутен во Монтреал, а повеќето сметаа дека неговото присуство е поврзани со плановите на Мекларен за влез во ИндиКар веќе од 2019 година, а искусниот новинар Џо Савард известува дека постои поинаква причина за посетата на американецот во Формула 1 падокот.

По Канадското Гранд При, Савард ја истакна појавата на Мајкл Андрети во падокот, кој очигледно е длабоко во преговори да го ангажира Фернандо Алонсо за ИндиКар наредната година.

Јасно е дека ова не беше единствената причина за посетата на Мајкл во Монтреал бидејќи тој беше придружуван и од претседалот на компанијата, Џеј Ф Торман како и Питер Роси, таткото на победникот на Инди 500 и возач на Андрети, Александер Роси, кој едно време беше дел од Формула 1.

Потребни се двајцата за да се договорите со Алонсо за да се трка во Андрети, со брендот на Мекларен, така што очигледно е дека постоеле и други дискусии.

Посетата на Либерти Медиа и Форс Индија посочуваат дека се таму за да добијат одговор  дали е можен договор со која ќе го купат тимот кој има финансиски проблеми. Изгледа, од повеќе извори, дека потребно е брзо решение за кризата во Форс Индија, со цел да не влезат во финансиски и легални проблеми.

Да се има екипа на Андрети во Формула 1 би било нешто неверојатно, во период кога шампионатот сака да остави голем впечаток во САД.

Форс Индија е одлична можност бидејќи се конкурентни, што се сведува на мало ребрендирање, но Андрети нема да се вмеша доколку не дознае колку ќе чини сето тоа, а тоа нема да биде дефинирано се додека не се добие одговор на прашањето околу ограничување на буџетите во Ф1.

Брзината сега е исклучително важна или ќе почнеме да губиме Ф1 тимови кои неможат повеќе да опстанат. Форс Индија не е единствениот тим кој има проблеми – гласи мислењето на Савард.


Андрети Аутоспорт влегува во Ф1?

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>