Алонсо стана возач со најмногу минати километри

231
   

По завршувањето на Австриското Гранд При, Фернандо Алонсо стана возач кој извозел најмногу километри во Формула 1 историјата, пренесува шпански AS. Во текот на трката по Ред Бул Ринг, шпанецот го мина Михаел Шумахер кој дотогаш беше водечки.

Фернандо имаше одлична трка во Спилберг и заврши на 8мо место иако стартувше надвор од топ 10. Актуелниот Ле Ман првак имаше проблеми на последните неколку трки не завршувајќи ги.

Освен Фернандо Алонсо кој во моментов е водечки, на листата на возачи со најмногу комплетирани километри во Формула 1 се и Кими Раиконен, Луис Хамилтон и Себастијан Ветел.

Возач Километри
1. Фернандо Алонсо 81.394
2. Михаел Шумахер 81.208
3. Џенсон Батон 80.863
4. Рубенс Баричело 80.607
5. Фелипе МАса 74.339
6. Кими Раиконен 72.915
7. Луис Хамилтон 61.556
8. Јарно Трули 60.403
9. Дејвид Култхард 59.743
10. Себастијан Ветел 57.119

Алонсо стана возач со најмногу минати километри

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>