Фернандо Алонсо се надева дека неговиот сегашен колега, Стофел Вандорн, ќе најде можност да добие врвно возачко место во Формула 1. 

Алонсо и Вандорн ќе заминат од Мекларен на крајот на сезоната, но додека шпанецот ги истражува своите опции, Вандорн беше заменет во полза на Ландо Норис.

РЕКЛАМЕН ПРОСТОР

Опциите на Вандорн се лимитирани, а белгиецот пред Сингапурското Гранд При, призна дека неговите шанси се многу мали.

Како Стофел, мора да бидете среќни во болидот, како и со вашите одлуки и перформанси. Се надевам дека тој ќе најде врвно возачко место во Формула 1, бидејќи го има талентот и го покажа во претходните категории.

Тој немаше среќа. Само Леклер и Стофел имаа такви резултати во Формула 2 и доминираа во тоа првенство. Еден од нив сега е во Ферари, додека другиот нема да продожли во Мекларен следната година – изјави Алонсо.

Фернандо смета дека наследникот на Вандорн, Норис, има потенцијал да успее во Формула 1 наредната сезона.

Рано е, но ова е одлична шанса. Доаѓате во еден од најдобрите тимови во Формула 1. Тој е дел од нивната програма повеќе години. Добро е што овие талентирани момци имаат шанса да успеат.

Му посакуваме се најдобро и ќе му помогнеме колку што е потребно додека се навикне на овој свет. Потоа ќе зависи од неговиот талент, но мислам дека ќе биде одлично за тимот и за него – вели Алонсо.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.