Алонсо незаинтересиран за средината од поредокот

157
   

Фернандо Алонсо не е заинтересиран да се бори за 7мо место во конструкторскиот поредок, велејќи дека единствена цел на Мекларен е да заврши пред Форс Индија во поредокот кај конструкторите.

На четири трки пред крајот на сезоната, која е последна за Нандо во Формула 1, тој се наоѓа на 10то место кај возачите со 50 поени, 3 помалку од Перез, Магнусен и Хулкенберг кои се на делба на 7та позиција.

Шпанецот е дециден и вели дека не е заинтересиран да се бори со никој од нив за титулата најдобар од останатите.

Ништо нема да ми значи ако завршам 7ми во шампионатот, тоа нема никаква поента и немам план да се борам за тоа. Моја единствена цел е да завршиме колку што може повисоко кај конструкторите со Мекларен.

Во добра позиција сме, немаме надеж дека ќе ги стигнеме Рено и Хаас, но разликата помеѓу нас и Форс Индија и Заубер се намалува на секоја трка затоа што тие се силни. Сепак, ние немаме намера да им дозволиме да не стигнат во поредокот до Абу Даби, тоа е наша цел. Поредокот кај возачите не ме интересира – објасни Алонсо.


Алонсо незаинтересиран за средината од поредокот

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>