Техничкиот директор на Мерцедес, Џејмс Алисон, смета дека трката во Сочи била многу потешка споредено со квалификациите претходниот ден. Луис Хамилтон победи, но со контраверзен потег во кој неговиот колега го пропушти.

По предноста која ја имавме на квалификациите, трката беше многу, многу тешка, навистина тешка.

Ритамот на Ферари не стави под притисок во текот на првата срија и сакавме да ги средиме рабоите на време за да не загубиме на ритам и позиција од Себастијан Ветел. Не минаа низ боксот, но Себастијан Ветел ги врати работите во правилна насока и “не извади“.

Подоцна повторно се најдовме во незгодна позција кога Луис Хамилтон кој беше втор наш возач ги оштети своите гуми следејќи го Ботас – објасни Алисон.

Британцот го повтори ставот на гимот дека искуството да се воведуваат тимски наредби било многу горко, но морало да се осигура водството на Луис во шампионатот.

Гумтие на Валтери напред работеа како што треба и мроавме да донесеме тешка одлука да го пропуштиме луис за да ги заштитиме неговите гуми за 1-2 побда за тимот. Тоа се случи на крајот, но и покрај се Валтер имаше фантастичен ден. Беше разочаран и тоа беше видливо.


ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име тука

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.