Аиткен и Маркелов ќе тестираат гуми за Рено

78
   

Формула 2 возачите, Џек Аиткен и Артем Маркелов ќе го одработат тестот за Пирели во болидот на Рено на јапонска Сузука неделава. Дводневниот тест ќе се одвива во Вторник и Среда.

Италијанците од Пирели добија 25 денови приватени тестови со сегашна спецификација на болиди во текот на сезоната со цел развој на гумите за годината која следи.

Џек Аиткен има улога на тест и резервен возач во Рено и одработи први 90 минути за француската фабричка екипа во Сузука, додека русино Артем Маркелов е развоен возач, а одработи и петочна сесија во Русија.

Тестот на Пирели се одвива на тој принцип што ниеден возач или екипа не знаат која компонента на гуми ја тестираат, а собраните податоци ќе се делат помеѓу екипите за да никој не стекне нефер предност.


Аиткен и Маркелов ќе тестираат гуми за Рено

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>