Австрија, Возач на денот: Макс Верстапен

131
   

Сосема заслужено, холанѓанецот Макс Верстапен по прв пат оваа сезонастигна до признанието Возач на денот.

Младиот пилот на Ред Бул донесе домашна победа на тимот на патека која е во сосптвеност на екипата.

Стартуваше од полошото место во вториот ред, односно од 4та позиција, а по крајот на првиот круг го имаше нападнато Раиконен и превземено неговата позиција. Напредуваше благодарение на дефектите во Мерцедес, но возеше безгрешно.

Кон крајот на трката беше стигнуван од Ферари, но фантастично и искусно менаџираше со гумите.

АВСТРАЛИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ФЕРНАНДО АЛОНСО

БАХРЕИН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ПЈЕР ГАСЛИ

КИНА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

АЗРБЕЈЏАН, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ШАРЛ ЛЕКЛЕР

ШПАНИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ЛУИС ХАМИЛТОН

МОНАКО, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: ДАНИЕЛ РИКАРДО

КАНАДА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ

ФРАНЦИЈА, ВОЗАЧ НА ДЕНОТ: СЕБАСТИЈАН ВЕТЕЛ


Австрија, Возач на денот: Макс Верстапен

2 коментари

Внесете го точниот резултат. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>